2018 UAA Volleyball Schedule

Date Away Home Status Links
 
August
Fri. 31 Eastern Nazarene   New York U.   1:00 PM
  Case Western Reserve   Defiance   2:00 PM
  Ohio Northern Tournament @ Ada, Ohio
  Brandeis   Union (N.Y.)   2:00 PM
  @ La Verne, Calif. (U. of La Verne)
  Fredonia   Rochester (N.Y.)   3:00 PM
  Cortland Red Dragon Invitational @ Cortland, NY
  Kalamazoo   Chicago   3:00 PM
  Gargoyle Classic
  Case Western Reserve   Thomas More   4:00 PM
  Ohio Northern Tournament @ Ada, Ohio
  York (Pa.)   New York U.   5:00 PM
  NYU Tri-Match
  Carnegie Mellon   Ohio Northern   6:00 PM
  Brandeis   Mt. Aloysius   6:30 PM
  @ Claremont, Calif. (CMS)
  Washington (Mo.)   Transylvania Invite   7:00 PM
  Transylvania Invite @ Lexington, Ky.
  Whittier   Emory   7:00 PM
  Emory Classic
  Rochester (N.Y.)   Lebanon Valley   7:00 PM
  Cortland Red Dragon Invitational @ Cortland, NY
  Washington (Mo.)   Transylvania   7:00 PM
  Transy Invitational
  Rose-Hulman   Chicago   7:00 PM
  Gargoyle Classic
 
September
Sat. 1 Stockton   Rochester (N.Y.)   10:00 AM
  Cortland Red Dragon Invitational @ Cortland, NY
  Cornell College   Chicago   11:00 AM
  Gargoyle Classic
  Washington (Mo.)   Berry   12:00 PM
  Transylvania Invite @ Lexington, Ky.
  Case Western Reserve   Ohio Northern   12:30 PM
  Ill. Wesleyan   Emory   12:30 PM
  Emory Classic
  Defiance   Carnegie Mellon   12:30 PM
  @ Ohio Northern
  Brandeis   Claremont-M-S   12:30 PM
  Pacific Coast Classic
  Albion   Chicago   1:00 PM
  Gargoyle Classic
  Hope   Washington (Mo.)   2:00 PM
  @ Lexington, Ky.
  Case Western Reserve   Bluffton   2:30 PM
  Ohio Northern Tournament @ Ada, Ohio
  Carnegie Mellon   Thomas More   2:30 PM
  @ Ada, Ohio
  Rochester (N.Y.)   Wells   3:00 PM
  Cortland Red Dragon Invitational @ Cortland, NY
  Brandeis   Redlands   5:15 PM
  @ Claremont, Calif. (CMS)
  Covenant   Emory   5:30 PM
  Emory Classic
Tue. 4 Chicago   North Park   5:00 PM
  Chicago   Concordia Chicago   7:00 PM
  @ North Park
Wed. 5 Wash. & Jeff.   Carnegie Mellon   7:00 PM
  Stevens   New York U.   7:00 PM
  Washington (Mo.)   Ill. Wesleyan   8:00 PM
Thu. 6 Transylvania   Emory   1:00 PM
  Emory National Tournament
Fri. 7 Gallaudet   New York U.   4:00 PM
  @ York, PA.
  Otterbein   Emory   4:30 PM
  Emory National Tournament
  Carnegie Mellon   Wittenberg   5:00 PM
  ASICS Invitational @ Juniata (PA.)
  Medaille   Rochester (N.Y.)   5:00 PM
  UR Invitational
  Me.-Presque Isle   Brandeis   5:00 PM
  John Carroll   Case Western Reserve   5:30 PM
  CWRU Invitational
  Elizabethtown   New York U.   6:00 PM
  @ York, PA.
  Neb. Wesleyan   Washington (Mo.)   6:00 PM
  Bear Invite (Staff/Faculty Appreciation)
  Berry   Emory   7:00 PM
  Emory National Tournament
  Bowdoin   Brandeis   7:00 PM
  Utica   Rochester (N.Y.)   7:00 PM
  UR Invitational
  Birmingham-Southern   Washington (Mo.)   8:00 PM
  Bear Invite (Staff/Faculty Appreciation)
Sat. 8 St. Mary-Woods   Case Western Reserve   10:00 AM
  CWRU Invitational
  St. Vincent   New York U.   10:00 AM
  @ York, PA.
  SUNY Poly   Rochester (N.Y.)   11:00 AM
  UR Invitational
  MacMurray   Washington (Mo.)   11:30 AM
  Bear Invite (Kid's Day)
  Haverford   New York U.   12:00 PM
  Spartan Invitational @ York, Pa.
  Gordon   Brandeis   12:00 PM
  Chicago   St. Norbert   12:30 PM
  @ Oshkosh, Wis.
  Whitworth   Emory   1:30 PM
  Emory National Tournament
  Defiance   Case Western Reserve   2:00 PM
  CWRU Invitational
  Carnegie Mellon   Chris. Newport   2:00 PM
  St. John Fisher   Rochester (N.Y.)   3:00 PM
  UR Invitational
  Carthage   Washington (Mo.)   3:30 PM
  Bear Invite (Kid's Day)
  Tufts   Emory   4:00 PM
  Emory National Tournament
  Chicago   Wis.-Oshkosh   4:30 PM
  Carnegie Mellon   Juniata   6:00 PM
  Asics Invitational
Tue. 11 Carnegie Mellon   St. Vincent   7:00 PM
  New York U.   New Rochelle   7:00 PM
  Ill. Wesleyan   Chicago   8:00 PM
Wed. 12 Geneseo   Rochester (N.Y.)   6:00 PM
  Brandeis   Tufts   7:00 PM
  Case Western Reserve   Mount Union   7:30 PM
Fri. 14 Washington (Mo.)   Cal Lutheran   1:00 PM
  East-West Challenge @ Claremont, Calif.
  Juniata   Washington (Mo.)   3:15 PM
  East-West Challenge @ Claremont, Calif.
  Brandeis   Endicott   5:00 PM
  Carnegie Mellon   Muhlenberg   5:00 PM
  Rochester (N.Y.)   Buffalo State   5:00 PM
  Buffalo State Bengal Challenge
  Chicago   Saint Mary's (Minn.)   5:00 PM
  Carthage Tournament @ Kenosha, Wis.
  New York U.   Moravian   6:00 PM
  @ Aston, Pa.
  Case Western Reserve   Capital   7:00 PM
  Buffalo State Bengal Challenge @ Buffalo, NY
  Juniata   Emory   7:45 PM
  East/West Challenge @ Claremont, CA
  Widener   New York U.   8:00 PM
  @ Aston, PA
  Chicago   Carthage   9:00 PM
  Carthage Tournament
  Emory   Claremont-M-S   10:00 PM
Sat. 15 Neumann   New York U.   10:00 AM
  @ Aston, PA
  Allegheny   Rochester (N.Y.)   11:00 AM
  Buffalo State Bengal Challenge @ Buffalo, NY
  Carnegie Mellon   Cortland   12:00 PM
  @ Allentown, Pa.
  Scranton   New York U.   12:00 PM
  @ Aston, PA
  Case Western Reserve   Geneva   1:00 PM
  Buffalo State Bengal Challenge @ Buffalo, NY
  Rochester (N.Y.)   Capital   1:00 PM
  Buffalo State Bengal Challange @ Buffalo State
  Chicago   Concordia (Wis.)   1:00 PM
  @ Kenosha, Wis.
  Carnegie Mellon   Franklin & Marshall   2:30 PM
  Case Western Reserve   Buffalo State   3:00 PM
  Buffalo State Bengal Challenge
  Chicago   MSOE   3:00 PM
  Carthage Tournament @ Kenosha, Wis.
  Emory   Texas-Dallas   3:15 PM
  @ Claremont, CA
  Washington (Mo.)   Claremont-M-S   7:45 PM
  East-West Challenge
Tue. 18 Chicago   Calvin   6:30 PM
  Franciscan   Carnegie Mellon   7:00 PM
Wed. 19 Case Western Reserve   Baldwin Wallace   7:30 PM
Thu. 20 Emerson   Brandeis   7:00 PM
  New York U.   Mt. St. Vincent   7:00 PM
  Webster   Washington (Mo.)   8:00 PM
Fri. 21 Chicago   Trinity (Tex.)   3:30 PM
  Illinois Wesleyan Classic II @ Bloomington, Ill.
  Middlebury   New York U.   5:00 PM
  @ Mahwah, N.J.
  Mt. St. Joseph   Case Western Reserve   6:00 PM
  @ Heidelberg University
  Marietta   Carnegie Mellon   6:00 PM
  Chicago   Texas Lutheran   6:00 PM
  Illinois Wesleyan Classic II @ Bloomington, Ill.
  Rochester (N.Y.)   Susquehanna   7:00 PM
  Hampton Inn River Hawk Classic
  Case Western Reserve   Heidelberg   8:00 PM
  Kean   Carnegie Mellon   8:00 PM
Sat. 22 Brandeis   Bates   10:00 AM
  Case Western Reserve   Hanover   10:00 AM
  @ Heidelberg University
  Mount Union   Carnegie Mellon   11:00 AM
  Pittsburgh, Pa. / Carnegie Mellon DoubleTree Invitational
  Frostburg St.   Rochester (N.Y.)   11:00 AM
  Hampton Inn River Hawk Classic @ Selinsgrove, PA
  Williams   Chicago   11:30 AM
  Illinois Wesleyan Classic II @ Bloomington, Ill.
  Brandeis   Colby   12:00 PM
  @ Lewiston, Maine (Bates College)
  Case Western Reserve   Otterbein   2:00 PM
  @ Tiffin, Ohio
  Rochester (N.Y.)   Messiah   3:00 PM
  Hampton Inn River Hawk Classic @ Selinsgrove, PA
  Mary Washington   Carnegie Mellon   5:00 PM
Tue. 25 Rochester Inst.   Rochester (N.Y.)   6:00 PM
  Brandeis   Roger Williams   7:00 PM
Wed. 26 Oberlin   Case Western Reserve   7:00 PM
Sat. 29 Chicago *   Brandeis   12:00 PM
  UAA Round Robin #1
  Washington (Mo.) *   Case Western Reserve   12:00 PM
  UAA Round Robin #1 @ Waltham, Mass.
  Rochester (N.Y.) *   Emory   12:00 PM
  UAA Round Robin I @ Waltham, Mass.
  Washington (Mo.) *   Brandeis   2:00 PM
  UAA Round Robin #1
  Case Western Reserve *   Chicago   2:00 PM
  UAA Round Robin #1 @ Waltham, Mass.
  New York U. *   Carnegie Mellon   2:00 PM
  New York U. *   Emory   4:00 PM
  UAA Round robin I @ Waltham, Mass.
  Rochester (N.Y.) *   Carnegie Mellon   4:00 PM
  UAA Round Robin #1 @ Waltham, MA
Sun. 30 Case Western Reserve *   Brandeis   10:00 AM
  UAA Round Robin #1
  Rochester (N.Y.) *   New York U.   10:00 AM
  UAA Round Robin #1 @ Waltham, MA
  Washington (Mo.) *   Chicago   12:00 PM
  UAA Round Robin #1 @ Waltham, Mass.
  Carnegie Mellon *   Emory   12:00 PM
  UAA Round Robin I @ Waltham, Mass.
 
October
Tue. 2 New York U.   Farmingdale State   7:00 PM
  Greenville   Washington (Mo.)   8:00 PM
  Breast Cancer Night
  Chicago   Wheaton (Ill.)   8:00 PM
Wed. 3 Thiel   Case Western Reserve   7:00 PM
Thu. 4 Brandeis   WPI   7:00 PM
Fri. 5 Catholic   Rochester (N.Y.)   6:00 PM
  Lycoming Invitational @ Williamsport, PA
  Penn St.-Altoona   Rochester (N.Y.)   8:00 PM
  Lycoming Invitational @ Williamsport, PA
  Wis.-Oshkosh   Washington (Mo.)   8:00 PM
  WashU Invitational
Sat. 6 Rochester (N.Y.)   Lycoming   10:00 AM
  Lycoming Invitational
  Stockton   New York U.   11:00 AM
  @ Pomona, NJ
  Chicago   Wis.-Eau Claire   11:00 AM
  Millikin University (Decatur, IL) @ Decatur, IL
  Elizabethtown   Rochester (N.Y.)   12:00 PM
  Lycoming Invitational @ Williamsport, PA
  Widener   New York U.   1:00 PM
  @ Galloway, NJ
  Chicago   Millikin   1:00 PM
  Wis.-Platteville   Washington (Mo.)   1:30 PM
  WashU Invitational
  Colorado Col.   Washington (Mo.)   3:30 PM
  WashU Invitational
Sun. 7 Sewanee   Emory   3:30 PM
  @ at Oglethorpe University
  Emory   Oglethorpe   6:00 PM
Tue. 9 Emory   Berry   6:00 PM
  Rochester (N.Y.)   Brockport   6:00 PM
  Brandeis   Regis (Mass.)   6:00 PM
Sat. 13 Case Western Reserve *   New York U.   10:30 AM
  UAA Round Robin #2 @ Pittsburgh, Pa.
  Brandeis *   Rochester (N.Y.)   10:30 AM
  UAA Round Robin #2 @ Pittsburgh, Pa. (Carnegie Mellon)
  Washington (Mo.) *   Carnegie Mellon   12:30 PM
  UAA Round Robin #2
  Case Western Reserve *   Emory   12:30 PM
  UAA Round Robin #2 @ Pittsburgh, Pa.
  Washington (Mo.) *   Rochester (N.Y.)   2:30 PM
  UAA Round Robin #2 @ Pittsburgh, Pa.
  Chicago *   Emory   2:30 PM
  UAA Round Robin II @ Pittsburgh, PA
  New York U. *   Chicago   4:30 PM
  UAA Round Robin #2 @ Pittsburgh, Pa.
  Brandeis *   Carnegie Mellon   4:30 PM
Sun. 14 Washington (Mo.) *   New York U.   10:00 AM
  UAA Round Robin #2 @ Pittsburgh, Pa.
  Brandeis *   Emory   10:00 AM
  UAA Round Robin II @ Pittsburgh, PA
  Rochester (N.Y.) *   Chicago   12:00 PM
  UAA Round Robin #2 @ Pittsburgh, Pa.
  Case Western Reserve *   Carnegie Mellon   12:00 PM
  UAA Round Robin #2
  Brandeis *   New York U.   12:00 PM
  @ Pittsburgh, Pa. (Carnegie Mellon)
  Washington (Mo.) *   Emory   2:00 PM
  UAA Round Robin #2 @ Pittsburgh, Pa.
  Case Western Reserve *   Rochester (N.Y.)   2:00 PM
  UAA Round Robin #2 @ Pittsburgh, Pa.
  Chicago *   Carnegie Mellon   2:00 PM
  UAA Round Robin #2
Wed. 17 Nazareth   Rochester (N.Y.)   6:00 PM
Thu. 18 Emory   Agnes Scott   7:00 PM
  New York U.   Montclair St.   7:00 PM
Fri. 19 Brandeis   TBA   TBA
  Hall of Fame Invitational @ Smith / Amherst
  Alma   Carnegie Mellon   5:00 PM
  Arcadia   Carnegie Mellon   7:00 PM
Sat. 20 Case Western Reserve   Allegheny   TBA
  @ Delaware, Ohio
  Case Western Reserve   Ohio Wesleyan   TBA
  Brandeis   TBA   TBA
  Hall of Fame Invitational @ Smith / Amherst
  St. Mary's (Ind.)   Carnegie Mellon   1:00 PM
  Hunter   New York U.   1:00 PM
  North Park   Carnegie Mellon   3:00 PM
  Chicago   Augustana (Ill.)   5:00 PM
Tue. 23 Washington (Mo.)   Westminster (Mo.)   8:00 PM
Wed. 24 Hiram   Case Western Reserve   7:00 PM
  Senior Night
Thu. 25 Brandeis   Wellesley   7:00 PM
  Buena Vista   Emory   8:00 PM
  Emory National Invitational
Fri. 26 Elmhurst   Chicago   TBA
  Senior Day
  Salem   Emory   3:00 PM
  Emory National Invitational
  Fredonia   New York U.   5:00 PM
  @ Rochester, NY
  Aurora   Washington (Mo.)   6:00 PM
  Baden Invite
  Randolph-Macon   Emory   7:00 PM
  Emory National Invitational -- Senior Night
  Ithaca   Carnegie Mellon   7:00 PM
  Cortland   Rochester (N.Y.)   7:00 PM
  NY Regional Challenge @ Henrietta, NY
  Wartburg   Washington (Mo.)   8:00 PM
  Baden Invite (Senior Night)
Sat. 27 Brockport   Carnegie Mellon   11:00 AM
  Penn College   Rochester (N.Y.)   11:00 AM
  NY Regional Challenge @ Pittsford, NY
  Case Western Reserve   Wooster   1:00 PM
  Mass.-Boston   Brandeis   1:00 PM
  Rochester (N.Y.)   Montclair St.   1:00 PM
  NY Regional Challenge @ Pittsford, NY
  Buffalo State   New York U.   1:00 PM
  @ Rochester, NY
  Millikin   Washington (Mo.)   2:30 PM
  Baden Invite
  Birmingham-Southern   Emory   3:00 PM
  Emory National Invitational
  Texas-Dallas   Washington (Mo.)   4:30 PM
  Baden Invite
  Ohio Wesleyan   Carnegie Mellon   5:00 PM
Tue. 30 Washington (Mo.)   Greenville   8:00 PM
 
November
Fri. 2 Washington (Mo.)   UAA Championships   TBA
  UAA Championships @ Rochester, N.Y.
  TBA   Chicago   TBA
  UAA Championship @ Rochester, N.Y.
  Case Western Reserve *   TBA   TBA
  UAA Championships @ Rochester, N.Y.
  UAA Championships   Emory   TBA
  UAA Championships @ Rochester, NY
  UAA Championships   Emory   TBA
  @ Rochester, NY
  Brandeis   TBA   TBA
  @ Rochester, N.Y. (U of R)
  TBA   Carnegie Mellon   TBA
Sat. 3 Washington (Mo.)   UAA Championships   TBA
  UAA Championships @ Rochester, N.Y.
  TBA   Chicago   TBA
  UAA Championship @ Rochester, N.Y.
  Case Western Reserve *   TBA   TBA
  UAA Championships @ Rochester, N.Y.
  UAA Championships   Emory   TBA
  @ Rochester, NY
  Brandeis   TBA   TBA
  @ Rochester, N.Y. (U of R)
* Conference